Nieuws

Wees alert: nepcollectanten actief in Utrecht

Tijdens de feestdagen zijn veel goede doelen bezig met inzamelacties, zoals langs de deuren gaan met collectebussen of het verkopen van koeken. Maar let op: niet alle doelen zijn gecertificeerd, en je gift kan daardoor onbedoeld verkeerd terechtkomen. Het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) deelt advies over hoe je verantwoord kunt doneren.

Misbruik van gulheid

“Rond de feestdagen zijn mensen vaak extra vrijgevig, en helaas wordt daar soms misbruik van gemaakt,” waarschuwt het CBF. In de provincie Utrecht zijn er meldingen van collectanten die bijvoorbeeld speculaas verkopen voor niet-gecertificeerde doelen. Dat wil niet altijd zeggen dat deze doelen niet legitiem zijn, maar zonder certificering van het CBF is er geen garantie dat het ingezamelde geld goed wordt besteed. “Bij niet-gecertificeerde doelen moet je zelf onderzoek doen en doorvragen. Het vraagt om vertrouwen in de verkoper,” legt het CBF uit.

Wees voorbereid en durf nee te zeggen

Het CBF raadt aan om altijd te controleren of een goed doel erkend is. Dit kan door te vragen naar identificatie, zoals een pasje van de organisatie. “Veel collectanten dragen ook herkenbare kleding, zoals een hesje met het logo van het goede doel.” Als je twijfelt, kun je aangeven dat je meer tijd nodig hebt en vragen of de collectant op een later moment terugkomt. Zo kun je rustig onderzoeken of het doel betrouwbaar is. “Twijfel je, dan mag je altijd nee zeggen,” benadrukt het CBF.

Het goede nieuws

Hoewel nepcollectanten een risico vormen, wil het CBF benadrukken dat het merendeel van de collectanten te goeder trouw is. “De meeste mensen aan de deur hebben alleen goede bedoelingen en willen echt een positieve impact maken.”

Gerelateerde artikelen

Back to top button